Dobrze zaprojektowany dzień dziecka

DSC_1082 M.Zakrzewski (small)W Concordia Design w Poznaniu w dniach 30 maja i 1 lipca odbyła się IV edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci w tym roku pod nazwą Ene Due De. Dzieci brały udział w warsztatach, na których projektowały rakietę NASA, przerabiały sukienki na warsztatach modowych, projektowały własny wzór na tkaninach czy super magnesy, ale także całą architekturę miasta, bo zaprojektować można wszystko! Najważniejszym punktem na mapie festiwalu była interaktywna wystawa Ene Due De w pełni zaprojektowana i stworzona przez dzieci dla dzieci podczas przedfestiwalowych warsztatów. Po raz pierwszy w tym roku wręczone zostały także nagrody Design Alive Awards Kids na wzór tych „dorosłych” wręczanych przez magazyn i portal Design Alive.

Wielki potencjał w małych ludziach

Jak wybrano Stratega, Animatora i Kreatora? Na początku dzieci rozwiązały test-zabawę – dzięki niemu każde z nich dowiedziało się czegoś więcej o swoich uzdolnieniach i umiejętnościach pracy w grupie pod kątem konkretnych predyspozycji. W trakcie warsztatów, które odbywały się po rozwiązaniu testu, dzieci współpracowały ze sobą biorąc udział w podchodach i wykorzystując swoje najmocniejsze strony, rozwiązywały zadania projektowe: przechodziły grę podwórkową, wykonywały elementy scenografii teatralnej, tworzyły krzesła, wykonywały ilustracje na podstawie fragmentów opowiadania, a także pracowały nad makietą miasta. Słowem – projektowały na potęgę! Wszystkie prace były oceniane przez jurorów.

Werdykt został ogłoszony podczas Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci Eme Due De, który już po raz czwarty zorganizowano w poznańskiej Concordia Design. Miękkie i miłe w dotyku złote statuetki na wzór tych wręczanych podczas „dorosłej” edycji konkursu wręczył zwyciężczyniom: Strategowi – Amelii Exterkate, Animatorowi – Zuzie Kupińskiej i Kreatorowi -Zosii Kaczmarek zgrany duet wraz z dzielnymi asystentami – Ewa Voelkel-Krokowicz z synem Jędrkiem wraz z Ewa Trzcionka – redaktor naczelna Design Alive i jej córka Marta. Przejęte nagrodami laureatki z wdziękiem odebrały statuetki wśród gromkich braw publiczności.

Kreatywne święto dzieci

Festiwal Eme Due De w tym roku miał już swoją czwartą edycję. Idea tych dni pozostaje od lat niezmienna – to weekend tworzony przez dzieci dla dzieci oraz czas, w którym to one i ich intensywny rozwój są w murach Concordii najważniejsze. Podczas tegorocznego festiwalu innowacją była interaktywna wystawa, na której prezentowane były eksponaty, stworzone przez dzieci podczas przedfestiwalowych warsztatów. Każde z takich spotkań odbywało się pod okiem innego patrona, wśród stworzonych przedmiotów był ogromny poduszkowiec, świecące drzewo, które na swoich liściach ma wypisane rady, jak oszczędzać prąd, prototypy naszyjników, które projektowały dzieci dla swoich mam, czy ogromna gra planszowa, która uczyła dzieci jak oszczędzać wodę. To wyjątkowa ekspozycja, bo każdego z eksponatów można było dotknąć oraz stworzyć swoje własne małe arcydzieło na jego wzór i zabrać je z sobą do domu.

Oprócz tego, równolegle do wystawy odbywały się także warsztaty – na ostatnie miejsca zapisywano się jeszcze w trakcie festiwalu. Wybór był ogromny – dzieci budowały kosmiczną rakietę NASA i udały się na księżyc, tworzyły indiańskie, szmaciane laleczki, które pomagają mierzyć się z wszystkimi strachami i uczyły się mixować i tworzyć elektroniczną muzykę na warsztatach z profesjonalnym DJ-em.

Po warsztatach zakupy i odpoczynek

Po intensywnym i kreatywnym czasie spędzonym na warsztatach dzieci wraz z rodzicami mogły udać się na zdrowy obiad (menu restauracji Concordia Taste zostało na te dni dostosowane do delikatnych, ale wybrednych podniebień najmłodszych), lub zrobić drobne zakupy. Kiermasz odbywający się w Concordii podczas Festiwalu jest wyjątkowy – są na mim marki, które do projektowania i tworzenia ubranek, zabawek i gadżetów dla dzieci przywiązują najwyższą wagę. Poza tym, to małe, kreatywne marki i wydawnictwa, które tworzą swoje przedmioty z ogromną pasją. Oprócz wystawy, warsztatów, kiermaszu i dostosowanego do dnia menu w Concordii Design zaaranżowano także strefę odpoczynku, gdzie dzieci mogły odpocząć pod profesjonalnym okiem opiekunów, zagrać z rodzicami w planszowe gry czy posłuchać czytanych książek.

Podczas festiwalu Concordię odwiedziło ponad dwa tysiące osób, odbyło się ponad 20 kreatywnych warsztatów każdego dnia, uśmiechów i okrzyków radości nikt nie liczył.

Fot. M. Zakrzewski

Powrót